Dizelerde Savaş: Çanakkale Geçilmez Kompozisyonu

Sponsorlu Bağlantılar

dizelerde savas canakkale gecilmez kompozisyonu Dizelerde Savaş: Çanakkale Geçilmez Kompozisyonu

Dizelerde Savaş: Çanakkale Geçilmez

Mehmet Akif döktü satırlara Türk’ün durumunu. Her bir Mehmetçik cephede silah başında. Her bir ana ellerinde kınalarla yiğitlerini gönderiyor cepheye, düşman başına. İçlerinde biraz korku, biraz endişe, biraz da gurur. Her bir Mehmetçik arkasında yüreği sevgi dolu bir ana, gururlanan bir baba, bir eş ve bir evlat bırakıp gidiyor. Kimileri daha silahın ve merminin ne olduğunu çözememişken göğüsündeki iman ve vatan sevgisi sayesinde aklını şehitlik düşüncesi sarmıştı.

Akif, “Korkma!” diye başlamıştı satırlara. Her bir yiğit elindeki tüfeklerle dizeleri getiriyor aklına; “Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak.” diye. Her okuduklarında göğüslerinden başlayan bir kıpırtı, tüm vücutlarını sarıyordu. Dillerde tek kelime “Allahu Ekber!”. Ne ziyafet bildiler ne de bir tas sıcak çorba. Yedikleri şey bir somon ekmek, bir de üzüm hoşafı idi.

Cephede Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 253.00(iki yüz elli üç bin) evlat. Her basılan yer al sancaklarla dolu. Düşmanlar karadan, denizden her yerden saldırıyordu. Her ana oğluna duacı, her evlat babasının dönüşünü düşlüyordu. Her ev ay yıldızlarla kaplı, her konuşmada bir yiğitten bahsediliyordu. Akif satırlarında; “Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli” diyordu. Evet, her bir Mehmetçik cephede silah başında bayrağımız düşmesin, vatan parçalanmasın, evlatlarının düşleri gerçekleşsin diye mücadele veriyordu.

Kahramanca düşmana göğüs geren, istiklâl mücadelesi veren yiğitlerin arasından şehadet sesleri de yükseliyordu. Şehadet şerbetinden tatmaya başlayanlar, Hak yoluna gitmekteydi. Tıpkı Mehmet Akif’in dediği gibi “Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal.” Camilerde ise selalar eksik olmuyor, tüm halk şehitler için eller göğe açıyordu. Çünkü “Bu ezanlar ki şehâdetleri dinin temeli” idi.

253.00 kahraman ve daha niceleri tırnaklarıyla yazdı “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!” diye. Her toprak altında bir şehit, bir yiğit var. O yüzden “Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı”. Unutma İstanbul ve Çanakkale’nin nasıl kazanıldığını, unutma 253.00 evladımızın gözünü kırpmadan vatanı nasıl savunduğunu…

Şüheda SAVUT – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir