Carpe Diem Anı Dolu Dolu Yaşamak ile ilgili Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Carpe Diem Anı Dolu Dolu Yaşamak ile ilgili Kompozisyon

Hepimiz bir gün çiçeklere gübre, solucanlara yem olacağız. Bu yüzden de yaşadığımız günü kavramalı ve dolu dolu yaşamalıyız. Carpe Diem felsefesi Türkçe haliyle “anı yaşa” demektir. Her günün, dakikanın hatta her saniyenin değerini bilen ve dolu dolu yaşayanların en azından yaşamaya çalışanların felsefesidir. Zaman, biz insanların en değerli hazinesidir ve bunu olabildiğince verimli kullanmamız gerekir. Yani anı dolu dolu yaşamamız gerekir.

Ölüm anını düşünün. Geride sizi dünyaya unutturmayacak bir iyilik bırakmadıysanız boşuna yaşamışsınız demektir. Ölüm anını düşünün, geçmişte pişman olacağım diye yapmadığınız şeylerin pişmanlıklarıyla dolup taştığınızı düşünün, bizim bazı gerçekleri görmemiz için yaşamın bitmesini mi beklemek zorundayız? İnsan kendi kaderini kendisi çizer. Yanlış kararlarımız ve dolu dolu yaşayamama sebebini “kaderimde varmış oldu” diyerek kendimizi kandırmaktan vazgeçelim.

Yaşarken ölümü anlamak ölmeden önce gerçekten yaşadım diyebilmektir. Bunu anlayabilirseniz hayatı dolu dolu yaşayabilirsiniz demektir. Yaşam da zaten derslerle ve güzelliklerle dolu bir süreçtir. Almamız gereken dersler ise anı yaşayabilmek, geride insanlara bizi unutturmayacak bir iyilik bırakabilmek ve sevincimizi insanlarla olabildiğince fazla paylaşabilmektir. Eğer bunları yapabiliyorsanız siz gerçekten yaşıyorsunuz demektir.
Ölüm aslında bize yaşam sürecinin akıp gittiğini ve acele etmemiz gerektiğini hatırlatır. Yaşam süreci ise geri dönülemez, karşı konulamaz ve durdurulamaz bir süreçtir. İşte bu kadar değerli bir süreci anı ne kadar dolu dolu yaşayarak geçirirsek bu süreçten o kadar zevk alırız. Bu yüzden de felsefemizin “Carpe Diem” olması gerektiğine inanıyorum. Bazıları “carpe diem”’i sadece anı yaşamak geçmişi ve geleceği düşünmeden sorumsuzca yaşamak ve hiçbir şeyi kafaya takmamak olarak değerlendiriyor. Ben buna tamamıyla karşıyım. Zaten eğer böyle yaparsak geriye dönüp baktığımızda iyi ki yaşamışım ve iyi ki bunları yapmışım diyebileceğimiz bir hayatımız olmaz. Elimizde günümüzü gün ettiğimiz ama öldüğümüzde insanlara bizi hatırlatacak bir şey ve iyi bir insan olarak anılacağımız bir eser bırakamadığımız bir ömür kalır. Carpe diem felsefesi bence sadece anı yaşamak değil, o anı dolu dolu değerli bir şekilde iz bırakarak yaşamaktır.

Eğer hayatta yaptığınız için pişmanlık yaşadığınız bir şey varsa ondan çıkarabileceğiniz en güzel dersi çıkarın ve hayatınıza devam edin. Bundan sonraki hayatınızı dolu dolu ve mutlu yaşayın. En önemlisi bir dakikanızı bile boşa geçirmeden yaşayın.

Sonuç olarak dünden ders çıkarmalı, bugün bize verilen zamanın en büyük hazine olduğunun farkına varmalı ve bu zamanın kıymetini bilerek yaşamayı unutmamalıyız. Sadece bilmekle yetinmeyip, aynı zamanda uygulamaya da geçmeliyiz ki hedefimize ulaşmanın yollarını bulabilelim.

Eylül Zce – DenizTopu.com
Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği: , yaşamak ile ilgili kompozisyon, anı yaşamak ile ilgili sözler, anı ile ilgili kompozisyon, anı yaşamakla ilgili sözler, carpe diem felsefesi, carpe diem ile ilgili sözler, carpe diem ile ilgili kompozisyon, carpe diem sözleri, yaşamak ile ilgili kompozisyonlar, anı ile ilgili kompozisyonlar

Sponsorlu Bağlantılar

3 Yorum “Carpe Diem Anı Dolu Dolu Yaşamak ile ilgili Kompozisyon

  1. Erdal Almalı

    Yaşadağım olumsuzluklardan ders çıkarmaya ve ”bununda yaşanması gerekiyormuş demek ki” kafasındayım hep ve önüme bakıyorum . Bence sizi üzecek durumlara müsaade etmezseniz, bi süre sonra üzülmemeyi alışkanlık haline getirip biraz umursamaz oluyorsunuz . Hüzne karşı umursamaz olabilmek büyük avantaj bence …

  2. neşe

    😐 geçmiş geçmiştir zaten geleceği bilemeyiz anı yaşamak gerekir bence

  3. ece

    çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir