Türkiye Hakkında Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kuzey yarım kürede yer alan, Avrupa ve Asya kıtaları arasında geçiş noktası oluşturan, üç tarafı denizlerle çevrili, Yunanistan, Gürcistan, Bulgaristan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye ile komşu olan ülkedir. Osmanlı Devleti’nin yıkılışı ile aynı topraklar üzerine kurulan ülke 1923 yılında cumhuriyetin ilanı ile tam adı olan “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” adını almıştır.

Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, yönetim sistemi parlamenter demokrasi, devlet şekli cumhuriyet, başkenti Ankara, dili Türkçe, bayrağı ay yıldızlı al bayraktır. Ülke Birleşmiş Milletler, NATO, İslam Konferansı Örgütü, Avrupa Konseyi üyesidir.

Hititler, Frigler, Lidyalılar, Asurlular, Likyalılar, İyonlar gibi medeniyetlere, Bizans, Osmanlı gibi imparatorluklara ev sahipliği yapmış topraklar üzerine kurulan Türkiye, bir tarih, kültür, medeniyet ve turizm merkezidir. Ülkenin birçok yerinde ilkçağlara ait kalıntılar, antik şehirler, medeniyet izleri mevcuttur. Tarihi yönden bu kadar zengin olmasının yanı sıra bulunduğu coğrafi konum nedeniyle de zengin coğrafi özelliklere sahiptir. 36° – 42° Kuzey paralelleri ve 26° – 45° Doğu meridyenleri arasında yer alan ülke, Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu olarak yedi coğrafi bölgeye ayrılan topraklarında farklı iklim ve bitki örtüsü çeşitleri barındırır. Daha çok ılıman ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinin aksine, ülkenin iç taraflarına ve doğusuna gidildikçe değişen ve sertleşen bir iklim yapısına rastlanır. Bu özellik yerleşim türü, yaşam koşulları, ulaşım, ekonomi, tarım, hayvancılık, sanayileşme gibi birçok alanı etkiler. Her bölgenin kendine has tarım ürünleri vardır ve farklı zamanlarda üretim yapılır.

İdari birim olarak 81 il, 850 ilçe ve 35.000’den fazla köyden oluşan ülkenin nüfusu 2007 yılı itibariyle tahmini olarak 75 milyon civarındadır. Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan Türkiye, bu özelliği ile gelecek vaat etmektedir. Halkın %99 luk kısmını Müslümanlar, % 1 lik kısmını ise Gayrimüslimler oluşturmaktadır. Bu toprakların var olduğu günden beri bir arada yaşayan Müslüman ve Müslüman olmayan halk barış ortamı içerisinde din ve vicdan hürriyetine sahip bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilir, cami, kilise, sinagog gibi kutsal yerleri ziyaret edebilir.

Ülke, eğitim açısından bakıldığında cumhuriyetin kuruluşu ile büyük bir atılım göstermiş, okuryazarlık seferberliği ile başlatılan hareket, yaygın eğitim, yeni okullar, modern eğitim ile dünya platformunda yer tutacak bir hal almıştır. Günümüzde büyük okuryazar oranı olan Türkiye, 8 yıllık temel eğitim, orta öğretim ve yüksek öğretim ile eğitim verir.

Tüm bu özellikleri ile çağdaş medeniyet seviyesini yakalamış bir ülke olan Türkiye, gelişim adına yeni adımlar atmayı sürdürmekte, kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmakta ve her geçen gün dünya gözünde daha önemli bir yer kazanmaktadır.

Sema Özbek – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği: , türkiye ile ilgili kompozisyon, türkiye hakkında kompozisyon, türkiye ile ilgili kompozisyonlar, türkiye kompozisyon, ülkemiz ile ilgili kompozisyon, türkü ile ilgili kompozisyon, türkiye ile kompozisyon, türkiye ile ilgili kompozisyon örnekleri, türkiye ilgili kompozisyon, ÜLKEMİZLE İLGİLİ KOMPOZİSYON

Sponsorlu Bağlantılar

15 Yorum “Türkiye Hakkında Kompozisyon

 1. Chochlate Girl

  Mü-kem-mellllllllllll

 2. Ahmethan

  Çok güzel olmuş ama biraz uzun yapmışsınız☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

 3. hiranur

  çok güzelmiş 😉 😐 😡 😈 🙂 😯 🙁 🙁 🙄 😛 😳 😮 😮 :mrgreen: 😆 💡 👿 😀 👿 😥 😎 ➡ 😕 ❓ ❗

 4. ahmet

  çok güzel yazmışsınız türkiye yi içten dışa tanıtmışsınız saolun çok yardım ettiniz … 😉

 5. beyza

  işime yaradı çok teşekür ederim 🙂

 6. fatma gül

  çok güzel olmuş tavsiye ederim herkeze
  😥 😛 😯 🙁 😐

 7. fatma

  çok güzel olmuş aferin size 😛

 8. burakturgut

  ödevim cok güzeldi 100aldım 😉 😐 😡 😈 🙂 😯 🙁 🙄 😛 😳 😮 :mrgreen: 😆 💡 😀 👿 😥 😎 ➡ 😕 ❓ ❗ hepsini kendi ellerimle yaptım

 9. vural

  ödevimi çok güzel yaptım teşekürler 100 aldım 😐

 10. selin

  ödev için çok faydalı oldu sağ olun

 11. hk

  çok gzlmiş tşk edrm ödevimde çok yardımcı oldu 😐

 12. açelya

  çok güzl anltyo……
  ödevim çok güzel oldu……. 😐 🙂 :mrgreen:

 13. kübra

  ben çokkkkkkk beyendim 😐

 14. cemre

  herkeze tavsiye ediyorum. türk olmak çok güzel bir duygu başka ülkeden gelen bir isanla türk ayni olmaz o kişi bizim kültürümüze alişik olmadindan hep hasta olur. size 1 de sari zeybegi izlemenizi tavsiye ederim çünkü: atatürkü işte ozaman anlaya biliriz okumaliyiz çünkü: cumhuriyeti atatürk kurdu bizde ilerletecegiz sizde bence sari zeybegi izleyin arkadaşlar. bunu okursaniz ne demek istedimi anlarsiniz beni. bybybybybybybybyby. 😛

 15. yusuf

  çok güzelmiş herkeze tavsiye ederim…
  ödevim vardı yardımcı oldu süper bir şey yha
  herkez böyle katkıda bulunsa ne güzel olur….. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir