Kuvertür ile Konfiseri Arasındaki Fark Hangisi Gerçek Çikolata

Sponsorlu Bağlantılar

kuvertur ile konfiseri arasindaki fark nedir hangisi gercek cikolata Kuvertür ile Konfiseri Arasındaki Fark Hangisi Gerçek Çikolata

Üretimin yetersiz olması, tüketimin çoğalması dolayısıyla gerçek çikolatanın yerine farklı çikolata görünümlü yeni ürünler piyasaya sürülmektedir.

Kakao kitlesi ve kakao yağı, çikolata üretiminin temel bileşenleridir ve çikolatanın olmazsa olmazlarıdır. Yediğiniz çikolatanın içindekiler bilgisinde bu iki ibare mutlaka yer almalıdır.

Kakao kitlesi, kavrulmuş kakao çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilen koyu, katı bir maddedir.

Kakao yağı ise, kakao kitlesinden çıkarılan ve oda sıcaklığında katı olan bir yağdır. Kakao yağı, beyaz çikolata dahil olmak üzere tüm çikolata türlerinde bulunur. Beyaz çikolata, kakao kitlesi içermez ancak yüksek miktarda kakao yağı içerir.

Kakao hammaddesi tropik iklimlerde yetişmektedir. Dünyada kakao üretiminin en yoğun olduğu ülkeler sırasıyla Fildişi Sahili, Gana, Endonezya, Nijerya ve Kamerun’dur.

Kuvertür ile Konfiseri Arasındaki Farklar
Kuvertür çikolata, yüksek kalitede kakao çekirdeklerinden yapılır, kakao yağı içerir ve çikolata yapımında profesyonel olarak tercih edilen bir çikolata türdür. Genellikle daha az şeker içerir, bu yüzden lezzeti daha yoğun ve zengindir. Kakao yağı içeriği, erime ve katılaşma özelliklerine sahiptir.

Konfiseri ise genellikle daha fazla şeker ve süt tozu içerir. Kakao yağının yerine palm yağı gibi yağlar kullanılarak yapılan çikolata görünümlü bir türdür. Erime ve katılaşma özellikleri kuvertür çikolataya göre daha düşüktür. Bu nedenle genellikle döküm çikolatalar, çikolata kaplı atıştırmalıklar ve düşük maliyetli çikolata ürünlerinde kullanılır. Tüketiciler için pek bir avantajı yoktur. Ticari üreticiler için ise maliyet ve zaman tasarrufu gibi avantajları vardır.

Kokolin, ganaj, pralin ve konfiseri gibi tabirler her ne kadar çikolata görünümüne sahipse de hiçbiri gerçek çikolatanın yerini almamaktadır. Pasta sanayisinde süsleme amaçlı kullanılan bu ürünler, artık tüketicilere de çikolata adı altında satılabilmektedir.

İşin daha da üzücü tarafı ise küresel çikolata şirketleri, GDO’lu çikolata üretimi için milyarlarca dolar yatırım yapmaya başlamış olmasıdır. Doğalı korumak yerine gerçek kakao bitkisinin DNA’sını değiştirerek piyasadaki çikolata açığını yapay çikolatalarla kapatılması hedeflenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir