Evde Maraş Dondurması Buz Tutmayan Dondurma Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

evde maras dondurmasi buz tutmayan dondurma nasil yapilir Evde Maraş Dondurması Buz Tutmayan Dondurma Nasıl Yapılır?

Evde Maraş Dondurması Buz Tutmayan Dondurma Nasıl Yapılır?
Dondurma yapımında püf noktalara dikkat etmeniz durumunda çok lezzetli dondurmalar yapabilirsiniz.

Maraş Dondurmasının Olmazsa Olmazı Salep!
Evvela Maraş dondurmasının olmazsa olmazlarından biri saleptir. Dondurmanızda kullanacağınız salep, saf salep olmalıdır. İçerisinde herhangi bir katkı bulunmamalıdır. Dondurmaya sakız kıvamını veren saf saleptir.

Öncelik Keçi Sütü
Maraş dondurmasının salep kadar önem arz eden bir diğer malzemesi ise keçi sütüdür. Keçi sütü dondurmaya ayrı bir lezzet katmaktadır. Lakin bulamıyorsanız keçi sütü yerine inek sütü veya paket süt tercih edebilirsiniz.

Dondurma Dövme İşlemi
Maraş dondurması saatlerce dövme işleminden geçer. Bu işlem yapılmazsa dondurmada buzlanma ve donmalar meydana gelecektir. Bu iş bir ev yapımı dondurma için oldukça zahmetli ve yorucu olabilir. Bunun yerine daha az zahmetli bir işlem yapmamız gerekiyor.

En Az 20 Dakika Pişir
Saatlerce dövme işlemi yapmayacağımız için, sütteki su miktarını olabildiğince azaltmamız gerekiyor. Bunun için de sütü kaynattıktan sonra tencerenin altını kısarak yaklaşık yarım saat kadar karıştırıyoruz. Kısık ateşte bir çırpıcı yardımı ile karıştırma işlemini sürekli yapmamız gerek.

Maraş Dondurması Tarifi
Dondurma tarifi 1 litre süte göre verilmiştir. Siz bunu 1 litre sütü baz alarak çoğaltabilirsiniz.

Maraş Dondurması Malzemeler
1 Litre Süt
1 Yemek Kaşığı Saf Salep
1 Su Bardağı Toz Şeker (isteğe göre daha az)
Bir miktar kakao yağı (isteğe bağlı)
1 Çay kaşığı nişasta (isteğe bağlı)

Evde Maraş Dondurması Nasıl Yapılır?
Öncelikle sütü bir tencereye dökünüz.

Süt ısınırken küçük bir kaseye saf salebi, nişastayı dökün ve üzerine bir miktar şeker ilave edin. Bir kaşık yardımı ile hepsini birbirine karıştırın.

Salebi direkt süte dökmek, topaklanmaya sebep olabilir. O yüzden salebi şekerle karıştırıp döktüğünüzde bu topaklanma önlenmektedir. Kase bir kenarda beklesin, süte geri dönelim.

Sütü kaynamaya doğru sürekli karıştırmaya başlayın. Kaynadıktan sonra da ocağı kısık ateşe alarak, kasede hazırlamış olduğunuz saf salep, şeker, nişasta karışımını yavaş yavaş süte dökmeye başlayın. Dökme esnasında çırpıcı tel kullanarak sürekli çırpma işlemi yapın. Ardından kalan şekeri de dökün.

25-30 dakika daha sütü sürekli karıştırmaya devam edin. Karıştırma işlemi ile sütün içindeki suyun buharlaşarak çıkması sağlanmaktadır. Süt kaynadıktan sonra karıştırmayı bırakmayın, dibi tutabilir, yanık olabilir, olmaması için sürekli karıştırmaya devam edin.

Tencereyi kapattıktan sonra soğuyana dek 5-10 dakika daha karıştırma işlemini tekrarlayın.

Tencere soğuduktan sonra, ister tencere ile birlikte, isterseniz bir kap içerisine boşaltarak derin dondurucuya koyun.

Maraş Dondurması Püf Noktaları
* Süt geniş bir tencerede kaynatılmalıdır. Ne kadar geniş olursa buharı dışarı vermesi o kadar kolay olur.
* Salep miktarı çok önemlidir. Az koyarsanız buzlanma olur, çok koyarsanız da kaskatı kesilir, çamur gibi olur ve dondurmalıktan çıkar.
* Salep miktarını doğru ayarladığınızdan emin olmak için bir miktar hazırladığınız sütten alarak kaseye dökün ve buzdolabına atarak erkenden donmasını bekleyin. Eğer buzlanma oluyorsa veya sakız kıvamı olmamışsa ocakta soğuması için beklediğiniz süte biraz daha salep ilave ederek karıştırın.
Doğal Saf Salep ile Sade Beyaz, Çikolatalı, Meyveli Dondurma Yapımı
* Meyveler su içerdiği için dondurmanıza ekleyeceğiniz herhangi bir meyve dondurmanızda buzlanmaya sebep olabilir. O yüzden herhangi bir meyve eklemeyi düşünüyorsanız kurutulmuş meyve eklemelisiniz.
* Dondurmanıza kuvertür, kalıp veya pul çikolata eklerseniz çikolatadaki yağ ve lesitin dolayısıyla dondurmanızdaki buzlanma neredeyse sıfıra indirecektir. Keza yumurta sarısı da lesitin içerdiğinden dolayı tercih edilebilir.

Dondurmuş olduğunuz dondurmayı külah ile servis edecekseniz bir kapta bir miktar çikolata eritip üzerine batırabilirsiniz. Kavrulmuş toz fındık veya fıstık ekleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir