Diş Sağlığı İle İlgili Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Çocukların ağzında 28, yetişkin insanların ağzında ise toplam 32 diş vardır. Bir de diş çeşitlerimiz vardır. Bunların adı köpek dişleri, azı dişleri, kesici dişleri ve yirmi yaş dişleridir.

Peki, bu farklı diş türleri neye yarar biraz da ondan bahsedelim. Köpek dişleri, kaninler adı da verilen bu dişler, sivri uçlara sahiptirler ve de koparmaya yararlar. Azı dişleri ise yiyecekleri öğütmek için kullanırlar. Çiğneme yüzeyinde birden çok tümsekçik vardır. Kesici dişler ise yiyecekleri kesmede kullanılan keskin ön dişlerdir. Bunlar dört adet altta ve dört adet üstte bulunmaktadır. Küçük azı dişleri, çiğneme yüzeyinde iki tane tümsek(sivri uç) vardır… Bu dişler ufalamaya ve de koparmaya yarar.

Dişlerimizin sağlığına çok dikkat etmeliyiz. Eğer dişlerimizin sağlığına dikkat etmezsek dişlerimi çürür ve bu da ağızda kokuya sebep olur. Dişlerin de çürümesi sebebi ile zamanla dişlerimiz dökülür ve dişsiz kalırız. Onun için düzenli olarak diş doktoruna gidip dişlerimizin sağlığını kontrol ettirmeliyiz. Dişlerimizi yemekten sonra sabahleyin kaktığımızda ve akşamleyin yatarken mutlaka ama mutlaka fırçalamalıyız.

Diş sağlığına dikkat edersek birçok rahatsızlığın da önlenmesine sebep olmuş oluruz. Aksi takdirde sadece dişin çürümesi ile kalmaz, birçok hastalığı da bir çürük diş sayesinde tetiklemiş oluruz. Yani bir çürük diş kalp krizine bile yol açabilir. O yüzden diş sağlığı son derece önemli bir konudur ve dişlerin bakımına çok ama çok dikkat etmeliyiz.


Tuğba Nehir – DenizTopu.com


Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği: , diş sağlığı ile ilgili kompozisyon, diş sağlığı ile ilgili yazı, diş ile ilgili kompozisyon, dişlerle ilgili kompozisyon, diş sağlığı ile ilgili yazılar, Dişler ile ilgili kompozisyon, diş ile ilgili yazı, diş sağlığıyla ilgili kompozisyon, diş ile ilgili şarkı

Sponsorlu Bağlantılar

7 Yorum “Diş Sağlığı İle İlgili Kompozisyon

 1. hilal

  benim işime de çok yaradı

 2. yusuf

  🙄 😆 😕 kısa galiba ama muhtesem işime yaradı

 3. doki

  çok güzel saolun 🙄 😉

 4. tatlım

  çk güzel,süperrrrrrr 😆 😆

 5. güzel

  çok iyiiiiii ➡ ➡ 😥 😛

 6. güzel

  güzel 😐

 7. hgkgk

  çok guzel cok yardımcı oluyor. 😉 😐 🙂 😛 :mrgreen: 😆 😀 💡 😎 ➡ ➡ 😕 ❓ ❗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir