Arayış İle İlgili Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan yaşantısında zor zamanlarda olduğu dönemler olur. Bu dönemlerde çevresine karşı kendini çok yalnız ve çaresiz hisseder. Neden bu hale düştüm, neden bu durumdayım, bu bunalımdan nasıl kurtulabilirim gibi soruları kendine sorar. Bu noktada insan bir çözüm yolu arar, bir arayışa başlar.

Çevremiz ve sürü psikolojisi bizi yanlış yollara, özenti davranışlara sürükleyebilir. Buna izin vermemeliyiz. Bilhassa televizyon dizilerindeki yanlış davranışlar, hal ve hareketler, zayıf karakterli kişilerin hayatını etkilemektedir. Zayıf karakterli bireyler televizyonda gördüğü yanlış yaşam şekline özenmektedir. Keza sosyal medyada da bu durum maalesef yaşanmaktadır

Hepimizin Allah tarafından takdir edilmiş bir hayatı vardır. Ne zaman doğacağımız, hangi ailenin bireyi olacağımız, ne zaman öleceğimiz ve ne zaman diriltileceğimizi sadece Allah Azze ve Celle bilmektedir. 

Öyleyse biz de bu yaşadığımız süreçte bize tayin edilen ömür süresince doğrudan sapmadan hayatımızı Allah’ın en seveceği şekilde yaşamalıyız. En zor durumda bile dürüst olabilmeliyiz, kimsenin hakkını yememeliyiz, her zaman yetimlere iyilik etmeli, zor durumda olanlara, fakirlere yardımcı olmalıyız. Allah’ın yasakladığı haramlara ve günahlara yaklaşmamalıyız. Aman canım bu devirde de bu haram veya günah olur mu diyenlere taviz vermeden doğrudan şaşmamalıyız. Size birileri yanlış yapabilir, bu kişilere karşı kindar ve haset olmamalı, hemen biz de yanlışa yönelmemeliyiz. O bana bu yanlışı yaptı bundan sonra ben de herkese karşı öyle olacağım demekten sakınmalı, herkese doğru kimliğimizle tanınmalıyız. Biz doğru olalım ki bizi doğru bilsinler.

İnsanın bunalım sürecindeki tek çıkış yolu Hakk’ı anlamak, öğrenmek ve O’nun emrettiği gibi yaşamaktır. Kişi yaptığı yanlışların farkına bu süreçte varır. Hayatında ne kadar çok yanlış olduğunu görür ve Allah’ın emrettiği şekilde yaşamaya başladığında huzuru bulur.

Bu yüzdendir ki biz doğruyu arayışımızda Allah’a ne kadar yaklaşırsak O da bize daha çok yaklaşır. Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Aellem) buyurdular ki: “Allah Teala Hazretleri diyor ki: Ben, kulumun benim hakkımda yaptığı zanna göreyim. O, beni zikretti mi onunla beraberim. Eğer o beni nefsinde zikrederse ben de onu onunkinden daha hayırlı bir cemaat içerisinde zikrederim. O bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir zira yaklaşırım, o bana bir zira’ yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak giderim.”

Erdem Gül – DenizTopu.com


Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir