Yaşamın Anlamı:Sevgi İsimli Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

yasamin anlami sevgi isimli kompozisyon Yaşamın Anlamı:Sevgi İsimli Kompozisyon

Yaşamın Anlamı: Sevgi

Sevgi, insanı heyecanlandıran sevimli bir duygudur. İnsanı insan yapan sevgidir. Sevgi, insanın hayat damarlarından biridir, boşluktan düşerken son anda yakalar seni, hayata anlam kazandırır, ruhunu güçlendirir, etrafa güçlü insan izlenimi verir.

Sevgi ile birçok şey başarılabilir. Derler ya hani “bu yemeği sevgimle yaptım” diye. Çoğu insan mecazen kullanıldığını zanneder, halbuki özenle yapılması sevgiyi öne çıkarır. Hatta yemeğin lezzeti de buradan gelmektedir. Böylelikle sevgilerini göstermeye çalışırlar.

Sevgisini gösteremeyenler de vardır. Bu kişiler halk arasında ‘sevgisiz’ olarak da adlandırılabilir. Belki sevgilerini gösteremeyebilirler ama ruhlarında o sevgi vardır. Bir Alman atasözü “İnsan, yalnızca sevdiği zaman kötülük etmez.” der. Bu söz, iyi insanın içinde sevgi olduğunu açıklar.

Bazı kişiler ise sevgilerini açıklamaktan korkar. Bu durum genellikle içine kapanık, utanan kişilerde gözlemlenir. Aslında bu noktada fedakârlık rol oynar. Çünkü duygularını açıklamak kişiye kalmış bir şeydir. Kişi duygularını açıklayabilirse hem özgüven kazanmış olur hem de sevgisini açıkça belirttiği için her iki tarafa da mutluluk yaşatmış olur. Mevlana’nın dediği gibi “Sevgi şifadır. Sevgi güçtür. Sevgi değişimin sihridir.”

Sevgi gerçekten de insanı değiştirmektedir. İnsanın kalbinde çiçekler filizlenir. Sevgi olmayınca hayat siyah beyaz olur, durgun olur. Kim ister ki böyle hayatı? Sadece insanları değil, hayvanları, doğayı, sanatı da sevmeli, sevgimizi vermeliyiz. Yeter ki sevgi duyduğumuz bir şey olsun.

Sevginin faydaları sayılamayacak kadar çoktur. İnsana ruhunu kazandırır. Hayata gerçekçi gözlerle bakmayı sağlar. Bir ampul gibi dünyamızı aydınlatır. Kötü duygular sevginin olduğu yerde barınamaz. Böylelikle sevgi sürekli açığa çıkar. Ve unutulmamalıdır ki sevgimizi verdiğimiz her şey bize yine pozitif olarak geri döner.

İlayda KÖYLÜ – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir