Yeşilay Haftası Hakkında Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşilay 5 Mart 1920 tarihinde kurulmuştur ve her yıl mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay derneği ilk olarak “Hilali Ahder Derneği” adıyla kurulmuş, daha sonra bu derneğin adından yola çıkarak yeşil anlamına gelen “ahder”, ay anlamına gelen “hilal” sözcükleri yerine Yeşilay kullanımı oturmuştur.

Bu derneğin ve bu haftanın amacı insan sağlığına zararlı olan alkol, uyuşturucu, sigara gibi maddeler hakkında toplumu bilinçlendirmek, bu maddelerin kullanımını önlemektir. Sigara ağız kokusu yapar, diş ve dişeti rahatsızlıklarına yol açar, kansere neden olur, cilt yapısını bozar, beyin, kalp ve damarlarda tıkanıklığa neden olur. Alkol, beyin ve sinir hücrelerini uyuşturur, görme bozukluklarına neden olur, kalp hastalıklarının başlıca sebeplerindendir, kanser riskini artırır. Eroin, kokain, extacsy gibi uyuşturucu maddeler beyin ve sinir sistemini olumsuz etkiler, bu etki altında olan kişi sağlıklı düşünemez ve tepki veremez, bulantı, kusma, mide spazmlarına yol açar, maddenin vücuttan atılması sırasında görev alan karaciğer ve böbrekler zarar görür, görme bozuklukları meydana gelir, nefes darlığı, felç ve ölüm bu maddelerin kullanımı sonucunda meydana gelebilir. Bu sayılanlar sadece olayın sağlık yönünü oluştururken sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının birçok alanda olumsuz etkileri vardır. Toplumsal huzuru bozan madde kullanımı, kişiyi, ailesini, herkesi etkiler, toplumsal ilişkilerin bozulmasına, maddi külfete neden olur, ardından tamir edilemeyecek yaralar bırakır.

Yeşilay Haftası süresince toplumu ve bireyleri bilinçlendirecek, yönlendirecek toplantılar, sempozyumlar düzenlenir, madde kullanımı önlenmeye çalışılır, madde kullananlara zararları gösterilerek bırakmaları, kullanmayanların ise hiç başlamamaları için çalışmalar yapılır.

Sema Özbek – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği: , yeşilay haftası ile ilgili kompozisyon, Yeşilay Haftası kompozisyon, yeşilayla ilgili kompozisyon, yeşilay neden kurulmuştur, yeşilay niçin kurulmuştur, yeşilay ile kompozisyon, yeşilay haftasıyla ilgili kompozisyon, yeşilay ile ilgili kompozisyonlar, yeşilay ile ilgili kompozisyon örnekleri, yeşilay neden kuruldu

Sponsorlu Bağlantılar

22 Yorum “Yeşilay Haftası Hakkında Kompozisyon

 1. Hilal

  Maşalllah çok güzel yazmışsın harika

 2. irem

  😈 😆 beğendim. çok güzel saol.

 3. şeyma

  😐 😐 😉 GG-ÜÜ-ZZ-EE-LL 😐 😐 😉

 4. merve

  çççççooooooooooookkkkkkkkkkkk gggggggüüüüüüüüzzzzzeeeeeeellllll 😀

 5. murat

  😛 bu site benim için çok süper
  çok güzel yazana çok teşekkür ediyorum…

 6. kadir

  yeşilay cok güzel sigara ve alkol bıraktırıyor birde bıraksalar 😈 😐 👿 ❗

 7. kadir ispir

  harika 😎 😯 💡

 8. ibrahim

  çok teşekkür ederim 😐

 9. ceyda

  😀 çok güzeldi

 10. beyza

  bu site çok güzel bir site. yeşilayın tam olarak ne olduğunu bilmeyenlere bilgi veriyor. bilenlerin de yine bu yazıda bilmediği bir bilgi mutlaka vardır. hem unutan bile tekrar bu siteye girer……………………….
  😐 😉 😡 🙄 😛 😆

 11. nagihan

  🙂 çok güzel bir site emeği geçenlerin eli dert görmesin 🙂

 12. gülşah

  güzelllllllll 😀 😐 ❗

 13. buse

  ben daha yazmadım ama ılk birinci kıtasını okudum bence cok harika
  bu site çok iyi

 14. aleyna

  süper
  😳 🙂 😈 😐

 15. aleyna

  çok güzel 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 😯 😯 😯 😯 😉 😉 😥 😥 ➡ 😳 ❓ ❗ 🙄 :mrgreen:

 16. yok

  :mrgreen: harika 😕

 17. alev

  gerçekten çok doğru yazılmış zaten hiçbirşey boşuna yazılamaz 🙂

 18. aleyna

  süperrr 😛

 19. damla

  çok güzel olmuşş çok yararlandım

 20. ebubekir

  müthiş olmuş çok sevdim elerinize zahmet olmuş

 21. Gülsen

  bu siteyi sevdim ve biraz yararlandım.. çok teşekkürler (:

 22. Ahmet

  çok süper bir site emekleriniz icin teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir