Dili İyi Bilmenin ve Kullanmanın Bize Getirdikleri İle İlgili Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Duygu ve düşüncelerimizi, ifade etmek istediklerimizi karşımızdakilere, konuşarak iletiriz. İfadelerimiz ne kadar anlaşılır ve duru olursa, anlamı ve etkisi o kadar fazla olur.

Hangi dilde konuşacak olursak olalım, günlük hayatta kullanılan kelime ve cümlelerin sayısı üç, beş farkla hemen hemen aynı seviyedelerdir. Dile hâkim olma, onu etkili bir şekilde kullanma seviyesini, kişinin eğitimi, hitap şekli ve kurduğu kelime zenginlikleri belirler. Genel kültür seviyesi ne kadar yükselirse, dili etkili kullanabilme de o derece üst seviyelerde olur. Gramer bilgisi, ses vurguları, tonlama dili, dili etkili bir şekilde kullanabilmenin temel araçlarındandır.

Konuştuğumuz dilin, anlatılan konuları kapsaması, duru ve berrak olması, ses tonlamalarının yerinde yapılması, ifadeleri daha anlaşılır hale getirerek, etkisini güçlü hale getirir. Konuştuğu dile hâkim, onu gerektiği şekilde bilen ve kullananlar, başkalarınca itibar ve saygınlık gösterilen kişilerdir. İfade ve dil zenginlikleri ile, karşılarındakileri olumlu yönde etkilerler. Dil zenginlikleri, onlara manevi olarak zengin bir değer kazandırmış olur. Toplumda he zaman için söz söyleme, ifade etme fırsatı verilirler. Fikirleri ve sözleri her zaman için değerlidir. Dil ve ifadelerin çeşitli olması, her zaman için, bir saygınlık ölçütü olarak değerlendirilir.

Tuğba Aydınlık – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği: , dil ile ilgili kompozisyonlar, söz ile ilgili kompozisyon, dille ilgili kompozisyon, dil bilmek insana neler kazandırır kompozisyon, dil ve iletişim ile ilgili kompozisyon, dilimiz ile ilgili kompozisyon, dili iyi bilmenin ve kullanmanın bize getirdikleri, dil hakkında kompozisyon, dili iyi bilmenin ve kullanmanın önemi, dili iyi kullanma

Sponsorlu Bağlantılar

2 Yorum “Dili İyi Bilmenin ve Kullanmanın Bize Getirdikleri İle İlgili Kompozisyon

  1. aysu

    teşekkürleer

  2. berfin

    çok güzel birrrrrrrrrrrrrr kompozisyonnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir