Evde Balık Kokusu Nasıl Çıkar Doğal Çözüm

Sponsorlu Bağlantılar

evde balik kokusu nasil cikar dogal cozum Evde Balık Kokusu Nasıl Çıkar Doğal Çözüm

Evde pişirilen balık yemeğinde önlem alınmadığı takdirde balık kokusu günlerce evin içinden çıkmayabilir. Aşağıdaki tedbirleri ve önlemleri alarak evinizdeki balık kokusunu giderebilirsiniz.

Balık içinde barındırdığı yağ dolayısıyla piştiği zaman dumanı ile birlikte yağını da taşır. Bu taşıma neticesinde evin her bir köşesine, dumanın ulaştığı her bölgeye balık kokusu siner.

Evde Balık Kokusunu Ne Giderir?
Öncelikle işe balık kokusunun yayılmasını önlemekle başlamalıyız. Balığın pişirileceği yerde kapı muhakkak kapatılmalı ve pencere açılmalıdır. Ocağı kapattıktan sonra bile balık sıcak olduğundan koku yaymaya devam eder. Balık kokusunun evin her yerine yayılmasını önlemek için bu süreçte kapıyı olabildiğince kapalı tutmak gerekir.

Evde Balık Kokusuna Ne İyi Gelir?
Camı açmak, mutfağın kapısını kapatmak elbette balık kokusunun tamamıyla ortadan kaldırmaz. Tezgâhınızı ve ocağınızı limon kabukları ile silin. Balığı yaparken tezgâha ve ocağa sıçrayan yağları temizlemek için suyu sıkılmış limonun kabuklarını kullanın. Bu etkili yöntem balık yağının sıçradığı yerlerdeki kokuları giderecektir.

Evde Balık Kokusunu Ne Alır?
Etkili yöntemlerden bir diğeri ise defne yaprağıdır. Kurutulmuş defne yaprağının dumanı balık kokusunun giderilmesinde oldukça etkilidir. 15’er dakika ara ile birer adet defne yaprağını dumanı tütecek şekilde ocağın en küçük gözünün üzerinde en kısık ateşte tutun.

Burada önemli olan defne yaprağının yanmaması yani alev almaması gerekiyor. Yandığı takdirde defne yaprağındaki yağ da yanacak ve duman olarak yayılamayacaktır. Beyaz duman verecek şekilde defne yaprağı ocak üstünde tutmalı ve yaprak kararana kadar bekletilmelidir. Bu hem evinize çok hoş bir koku yayacak, hem de balık yağı kokusunun sinmesini önleyecektir.

Ayrıca balık pişirirken de birkaç adet defne yaprağını tavanın içine atabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir